EDİRNE – PLOVDİV TURU

Edirne'yi Turlayalım! tarafından tarihinde yayınlandı

EDİRNE KONAKLAMALI EDİRNE – PLOVDİV TURU

1.GÜN : Edirne’yi Turlayalım! 🙂

Edirne – Buçuk Tepe Tabyası – Balkan Savaşları Müzesi – Şükrüpaşa Tabyası – Selimiye Camii – Selimiye Arastası – Tarihi Belediye Binası – Tarihi Bedesten – Rüstem Paşa Kervansaray – Eski Camii -Üç Şerefeli Camii – Sokullu Hamamı – Saatli Kule – 2. Bayezid Külliyesi ( Darrüşifa ) – Ali Paşa Çarşısı

Sabah saatlerinde siz değerli misafirlerimizi Edirne’yi Turla! Ekibimiz ile karşılıyor ve günlük programımıza başlıyoruz. İstek doğrultusunda ve hava şartlarına göre nehir kenarı, orman içi veya tarihi köşkte nefis bir serpme kahvaltı ile güne dinamik başlayabiliriz. Sonrasında tecrübeli kokartlı rehberimiz eşliğinde Edirne’yi turlamaya başlıyoruz. İlk olarak II. Balkan Savaşları sırasında Edirne savunmasının yapıldığı 104 m. rakımla Edirne’nin en yüksek tepesi, Buçuk Tepe Tabyası. Sonrasında Balkan Savaşları Müzesi’ni geziyoruz. Buradan, Koca Sinan`ın ustalık eserim dediği Selimiye Camii’ne geçiyoruz. ‘’Taş Dehaya Ulaştı Deha Taş Kesildi’’ denilen dünya mimarlık tarihinin mihenk taşlarından Selimiye Camisini gezdikten sonra Selimiye Arastası, Tarihi Belediye Binası, Tarihi Bedesten, günümüzde otel olarak kullanılan Rüstem Paşa Kervansaray’ı ve her biri birbirinden farklı özelliklere sahip olan Hacı Bayram Veli`nin vaaz verdiği, yazılarıyla ünlü Eski Camii ve kapısıyla ünlü, Selçuklu Mimarisindeki çok kubbeli dönemden tek kubbeli döneme geçişin ilk denemelerinden olan, Üç Şerefeli Camii geziyoruz. Sokullu Hamamı’nı dışarıdan gördükten sonra Saatli Kule olarak anılan Makedonya Kulesi’nde Edirne’deki Roma ve Bizans kalıntılarına göz atıyoruz. Sonrasında Arasta Çarşısı ve Edirne’deki en büyük kapalı çarşı konumundaki, özellikle Yunanistan’dan gelen günübirlikçi alışveriş gruplarının uğrak noktalarından Ali Paşa Kapalı Çarşısı gezimizi gerçekleştiriyoruz. Burada meşhur badem ezmelerinin ve Kavala kurabiyelerinin tadına bakabilir daha sonrada Edirne’ye özgü el sanatlarını ve zanaat kültürünü yansıtan aynalı süpürge ve kokulu sabunları alabilirsiniz.

Tüm bu enfes gezimizden sonra biraz soluklanmak ve Edirne’nin enfes tava ciğerinden tatmak için öğle yemeğimizi alacağımız meşhur Edirne Ciğercisine gidiyoruz. İncecik yaprak ciğer, yanında çıtır çıtır tava biberi, soğanı, acı sosu, turşu biberi ve köpüklü ayranıyla midelerimize eşsiz bir ziyafet çekeceğiz.

Tavşan kanı çaylarımızı da içtikten sonra programımıza devam ediyoruz. Balkan Harbinde Bulgarlar tarafından kurulan kampta Türk askerlerin aç bırakılıp ağaç kabuklarını yemek zorunda kaldıkları Sarayiçi, Adalet Kasrı, Seng-i İbret ve Seng-i Hürmet Taşları, Türkiye yağlı güreş başpehlivanının seçildiği Tarihi Kırkpınar Güreşlerinin yapıldığı alanı, Balkan Şehitleri Anıtı’nı görüyoruz. Sonra İstanbul’un alınmasını geceler boyu planlarken üzerinden geçtiği Fatih Köprüsü, Mimar Sinan eseri olan Kanuni Köprüsü, Yeni Saray kalıntılarını görüyoruz. 2004 Yılı Avrupa Müze Konsey Ödülünü almaya hak kazanmış 1484-1488 yılları arasında inşa edilen ve akıl hastalarının tedavi edildiği Sağlık Müzesi’ni yani 2.Bayezid Külliyesini geziyoruz. Turumuzun bitiminin ardından otelimize transfer. Otelimize yerleşme. Dinlendikten sonra akşam yemeği ile birlikte roman havası eşliğinde Trakya Roman Gecemiz başlıyor. Edirne’yi Turla özel Trakya gecesinde bol bol eğlenecek, gecenin karanlığına neşeli seslerimiz karışacak, tüm yorgunluğumuzu atacağız. Geceleme otelimizde.

2. GÜN :

EDİRNE – PLOVDİV – EDİRNE

Plovdiv

Sabah erken saatlerde otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Plovdiv için yola çıkıyoruz. Plovdiv’e varışımızla birlikte Filibe şehir turumuza başlıyoruz. Filibe, 4000 yılık geçmişe sahip bir kent olarak; günümüzün modern binaları ve eski çağların mimarisini birleştiren güzel bir şehirdir. Kentte en çok ilgi çeken yer şüphesiz Nebet tepe mevkiinde yerleşik “Eski Plovdiv” – adında şehrin en eski bölümü üzerinde bulunuyor. Görülecek yerler arasında şimdilerde Etnografya Müzesi olarak hizmet veren Argır Kuyumcuoğlu’nun evi, Plovdiv’e özel en mükemmel simetrik ev örneği ve orijinal ev düzenlemesiyle, bu günümüzde her türlü kültüler faaliyetlere ev sahipliği yapmakta olan Balabanov Evi ve Georgi Mavridi`nin evi, Eski Roma çağından kalma Roma Amfi Tiyatrosu, Roma Stadyumu, Hisar Kapı, Kaleiçi Mahallesi, Plovdiv`in en eski kiliselerinden Aya Konstantin, Elena ve Aya Nedelya kiliseleri bulunmaktadır. Gezi sonunda Akşam yemeği molası veriyoruz. Akşam yemeği sonrası Kapıkule için hareket. Gümrükte verilen Free Shop alışveriş molasının ardından Edirne’ye giriş. Siz değerli misafirlerimizi Edirne’yi Turla! ekibi olarak yolcu ediyoruz. Bir sonraki ziyaretinizi dört gözle bekleyeceğiz. 🙂

Konaklama Türü Fiyat

2-3 Kişilik Odada Kişi Başı SORUNUZ

Tek Kişilik Oda Farkı SORUNUZ

1 – 5 Yaş Çocuk SORUNUZ

6-12 Yaş Çocuk SORUNUZ

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER
Lüks Araçlarla Ulaşım,
Araçta Alınan Tüm İkramlar,
edirneturlari.com Rehberlik Hizmetleri,
3* 4* 5* Otellerde 1 Gece Konaklama,
Otellerde Alınan Kahvaltı ve Akşam YemekleriTrakya Roman Gecesi – Yemekli ve Yerel İçecek (Alkollü/Alkolsüz)
Seyahat Sağlık Sigortası
TUR FİYATINA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri,
Öğle Yemekleri,
Otel Ekstra Harcamaları ve Ekstra Tüm Harcamalar,
Yurtdışı Çıkış Harcı

Belirtilen detaylarda değişiklik yapma hakkı edirneturlari.com’a aittir.

Kategoriler: Genel